Mens første kvartalsrapport i 2026 viste et forventet større avvik fra både drift- og investeringsbudsjettet som var lagt.
I ettertid er det gjennomført en ny rapportering, som viser at merforbruket ikke ser ut til å bli så høyt som først anslått. De viktigste årsakene til det er høyere kraftinntekter, og at revidert nasjonalbudsjett ga mer i overføring til MGK.
Revidert budsjett:
Følgende justeringer gjøres i revidert budsjett, som ble vedtatt av kommunestyret i 16. juni:
- Vi får 1,4 millioner kroner mer i skatteinntekter og rammetilskudd fra staten.
- Rammene til tjenesteområdene økes med 3,7 millioner kroner. Det er en økning som skal dekke 75 prosent av det som ligger an til merforbruk dette året. Det betyr at de må løse 25 prosent av merforbruket gjennom tiltak.
- Netto finansutgifter reduseres med 2,1 mill. kr., mye på grunn av høyere renteinntekter.
- Budsjettert overskudd reduseres fra 7,5 til 7,3 millioner kroner.
- Blir det som vi har budsjettert, kan vi sette av 6,6 millioner kroner på disposisjonsfondet ved årets slutt.
I bedring, men fortsatt sårbar
Sett over tid er det klare lyspunkter i Midtre Gauldal kommune sin økonomi, men vi er sårbare for endringer og handlingsrommet er foreløpig ikke stort nok til å takle naturlige svingninger som oppstår i tjenestene. For å bedre økonomien, har kommunestyret i perioden 2024-2027 forutsatt betydelige rammenedtrekk.
Som følge av det har organisasjonen i flere år stått i omstilling, der tilpasning av tjenester og effektivisering har vært hverdagen. Dette har krevd mye av ansatte, brukere og innbyggerne, som merker konsekvensene av endringene. Slik økonomien er, vil dette også være situasjonen i årene framover. Ikke minst også fordi det skjer store endringer i befolkningssammensetningen med færre barn og unge, færre arbeidstakere og flere eldre.
Kommunene står foran store endringer – og det haster å forberede seg. Strammere budsjetter, demografiske skifter, økte krav og færre hender utfordrer måten vi tenker og organiserer kommunale tjenester på. Målet for Midtre Gauldal er å holde tjenestene i gang og utvikle lokalsamfunnet, samtidig som økonomien kommer i balanse.
Har gitt resultater
Men de tøffe prioriteringene og det harde arbeidet i tjenestene har gitt resultater: 18,1 millioner kroner i overskudd i 2025. Det var kjærkomment og helt nødvendig etter to svært tøffe år i 2023 og 2024, der fondet var så å si tømt ved inngangen til 2025. Disposisjonsfondet er nå på 12,75 millioner kroner.
Hva skjer framover?
- Det som blir viktig, er at vi greier å holde endrings- og omstillingstrykket oppe. De lavthengende fruktene er tatt, de som ga uttelling ganske raskt. Når jeg sier «lavthengende», er det viktig å presisere at de ikke nødvendigvis oppleves enkle ute i enhetene, sier kommunedirektør Alf-Petter Tenfjord.
Arbeidet med omstilling fortsetter. Vi må fortsette med den stramme drifta vi allerede har hatt i mange år. I tillegg må vi finne og gjennomføre større, mer omfattende grep og tiltak som kan gi effekter på mer lang sikt. I dette arbeidet vil vi også måtte være åpne og ærlige i kommunikasjonene med brukerne av tjenestene våre, slik at de forstår hvorfor kommunen må endre seg og hva konsekvensene kan bli.
Samarbeid med Melhus og Skaun
Kommunesamarbeid mellom Midtre Gauldal, Skaun og Melhus er et eksempel på større omstillingsgrep som det jobbes med.
Samarbeid i fagområdene lønn, økonomi og regnskap og arkiv, sentralbord og personvernombud ble endelig vedtatt av kommunestyret 16. juni. Det betyr at vi skal etablere to nye interkommunale samarbeid.
Lønn, regnskap og fakturering blir en enhet med 17 ansatte, som Midtre Gauldal får ansvaret for.
Kommunestyret vedtok også videre utredning av fase 2 for kommunesamarbeid på områdene plan, byggesak, kart og oppmåling og landbruk.