Siden januar har rådhuset vært uten heis, da det ble besluttet å investere i en ny heis. Gjennom hele 2025 var heisen ustabil, med stadige stans og reparasjoner.
Arbeidet med å installere ny heis har pågått i hele vinter, og nå er den endelig klar til bruk.
- Det er vi veldig glade for. Det er viktig at rådhuset er tilgjengelig for alle, understreker kommunedirektør Alf-Petter Tenfjord.
Takker for tålmodigheten
Tilgjengeligheten på rådhuset er viktig, slik at alle kommer seg inn og opp i etasjene, også med ulike former for funksjonsvariasjoner.
Blant ansatte fremhever Tenfjord renholderne og driftslederne spesielt.
- Vi må si tusen takk for at dere har vært så tålmodige og løst dette selv om det har vært litt krevende.
Rådhusets driftsleder Jan Gunnar Torgersen, renholdsleder Lena Skibnes og renholder Sahar Oman har merket fraværet av heis godt.
Mer tid til renhold med heis
- Selv om vi har vasketralle i hver etasje, har det vært veldig mye opp og ned etasjene med mopper, papir og den slags. Men vi har hatt et veldig godt samarbeid med driftslederne Jan Gunnar og Svein, så vi har fått veldig god hjelp, forteller Lena Skibnes.
Hun understreker at det går med på tid på å forflytte seg selv og utstyret mellom etasjene. Det blir mer tid til renhold med en heis som virker.
Driftsleder Jan Gunnar Torgersen forteller at det har gått bra i disse månedene, men at det blir bra og mer lettvint med en heis som går.
Dette koster heisen
Med riving av den gamle heisen og montering av ny, komplett heis kommer totalkostnaden på rundt 1,3 millioner kroner uten mva.
Pengene tas fra budsjettposten «Utbedring kommunale bygg».