Group 5 Shape Copy 6 Fill 1 Page 1 Group 11 Group 10 Group 2 Ekstern lenke Group 13 Combined Shape Group 12 Group 15 Group 15 Underside-Mal-2---liste Ekstern lenke Ekstern lenke Group 5 Group 4 Group Copy Page 1 Group 14 Copy 21 Shape Page 1 Lenke pil Fill 1 Group 4 MidtreGauldal_cmyk Group 2 > Page 1 Group 11 Group 9 Group 3 Group 3 Group 2 Group 10 Group 2 Shape Page 1 Group 2

Støren Treindustri AS er tilbudt å kjøpe eiendommen i Moøya

Midtre Gauldal kommune har sagt ja til at Støren Treindustri AS kan kjøpe eiendommen de har leid av kommunen siden 1992.

Nyhet Publisert av Tore Wolden , 25.06.25

Ordfører og daglig leder Døl bytter blomster
Ordfører Trude Heggdal og daglig leder ved Støren Treindustri AS, Håvard Døhl, byttet blomster i kommunestyret. Begge parter var synlig fornøyde med avgjørelsen.

Litt historikk først

Tilbake i 1969 etablerte Block Watne Hus seg med produksjon av precut-hus, elementer og takstoler i nybyggede lokaler i Moøya på Støren. Block Watne ble med det en hjørnesteinsbedrift og en driver for utvikling og befolkningsvekst i og rundt kommunesenteret. I 1992 overtok Midtre Gauldal kommune bygningsmassen, og et nytt driftsselskap ble etablert under navnet Støren Treindustri AS. I 2005 solgte Block Watne seg ut, og Støren Trelast/Inntre Kjeldstad kom inn. I dag eies bedriften av Inntre Holding AS.

Fra leie til kjøp

Eiendommen har siden kommunen tok over, vært leid ut til Støren Treindustri AS. Den benyttes i dag som hovedkontor og produksjonslokaler. Det har vært forhandlet om videre leiekontrakt og mulig salg siden september 2023. Utgangspunktet har vært ulike posisjoner og argumenter, men hele tiden har begge holdt på ønsket om å finne en løsning. Partene landet på at det beste var om Støren Treindustri AS overtok eierskapet.

Bilde av eiendommen
"Block Watne", eller "Treindustrien" i nyere tid, er et landemerke, og har preget Støren sentrum siden 1969.

Fordel for begge

Gjennom et salg bidrar kommunen til å sikre Støren Treindustri AS langsiktighet og grunnlag for vekst. Selskapet har signalisert ønske og vilje til å være på Støren og satse på bedriften. Det å være herre i eget hus gir nye mulighetsrom. Denne løsningen bidrar dermed til at viktige arbeidsplasser for Midtre Gauldal kan sikres og videreutvikles. Samtidig får kommunen en akseptabel pris for eiendommen, og vi har sikret en videresalgsklausul fram til 2031. Ved et salg slipper kommunen i tillegg alt administrativt arbeid med utleie og all usikkerhet knyttet til kostnader med framtidig vedlikehold. For en kommune er det heller ingen primæroppgave å være utleier av større næringseiendommer.

I kommunestyremøtet 24. juni, vedtok altså kommunestyret å tilby Støren Treindustri AS å kjøpe. Forutsetningen for at salget realiseres, er at styret i bedriften sier ja. Salget vil i så fall utgjøre totalt 40,1 millioner kr. Hvordan de eventuelle friske midlene skal brukes, blir tema i framtidige kommunestyremøter.

Detaljene i saken kan du lese her

Kart over tomta